A Magyar Zsidó Kulturális Egyesület szervezésében és a II. Kerületi Önkormányzat támogatásával megtartott ünnepségen Láng Zsolt polgármester mondott beszédet.
A botlatókövek a deportált, munkaszolgálatban vagy haláltáborokban elpusztított emberekre emlékeztetnek utolsó szabadon választott lakóhelyükön. Az emlékjelek ötletgazdája és kivitelezője, Gunter Demnig német szobrászművész Európa huszonhat országában több mint hetvenezer, Magyarországon pedig mintegy négyszáz követ helyezett el. Idén Budapesten csak egyetlen helyszínre, a II. kerületi Bimbó útra került botlatókő, ami a II. kerületben már a tizenötödik.

Kirschner Péter, a MAZSIKE elnöke köszönetet mondott a művésznek, valamint azoknak az önkormányzatoknak, kiemelten a II. kerületinek, amelyek lehetővé tették az emlékkövek lerakását.

Láng Zsolt beszédében a ház és híres lakói történetét idézte fel. Elmondta, hogy Gábor Magda, Rejtő Jenő második felesége élt itt, hozzá költözött az író 1935-ben. Az itt eltöltött pár évben vált elismert szerzővé, ekkor születtek első légiós regényei. Miután 1942 őszén egy szélsőjobboldali lap kifogásolta, hogy zsidó származása ellenére P. Howard álnéven továbbra is dolgozhat, megkapta munkaszolgálati behívóját, és alig két hónappal később már halott volt. – Megrendítő sorsa csak egy zsidó honfitársaink százezreinek tragédiái közül – hangsúlyozta a polgármester. – Sovány vigasz, hogy akárcsak főhősei, ő is halhatatlanná vált, hogy népszerűsége generációk óta töretlen. Valamennyiünknek, de különösen nekünk, közéleti szereplőknek hatalmas felelősségünk van abban, hogy az emlékek ápolása mellett továbbra is zéró toleranciát tanúsítsunk a modernkori antiszemitizmus minden formája ellen – fogalmazott Láng Zsolt, majd hozzátette, a származás, a vallás nem lehet alapja semmilyen különbségtételnek. – Nem lehet elégszer hangsúlyozni, mennyire fontos közösségeink tagjainak biztonsága, nyugalma, méltósága. Mert együtt vagyunk egészek, hiánytalanok.

Az eseményen mások mellett részt vett Erdélyi Lajos, a Honvédelmi Minisztérium humánpolitikáért felelős helyettes államtitkára, aki Gunter Demnignek elkötelezett munkásságáért a helyszínen a Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetést adta át.
A megemlékezés méltó zárásaként Balázsovits Lajos színművész olvasott fel két rövid részletet Rejtő Jenő műveiből.
